facebook
nk
youtube
mobi
rss
   
pl
en
strona główna
Billy Cobham
Billy Cobham
Fot. Krakowskie Noce 2013

Gościem specjalnym tegorocznej Nocy Jazzu będzie niekwestionowany król jazzowej perkusji, wirtuoz, lider, kompozytor, pedagog, producent Billy Cobham.

Billy Cobham wystąpi na Małym Rynku, a w jego zespole zagrają: pianista Adzik Sendecki, młody polski skrzypek Adam Bałdych i gitarzysta z Niemiec Wolfgang Schmidt.

Billy Cobham urodził się w 1944 roku w Panamie, skąd trzy lata później wraz z rodzicami przeniósł się do Nowego Jorku. Na scenie zadebiutował w wieku pięciu lat u boku swego ojca pianisty. Ukończył High School of Music.
Dostrzeżony przez Milesa Davisa, wziął udział w nagraniu epokowej „Bitches Brew” oraz  kolejnych albumów: „Live-Evil”, „A Tribute to Jack Johnson”, „On the Corner”. W zespole Milesa Davisa poznał Johna McLaughlina, wspólnie z którym założył The Mahavishnu Orchestra, najważniejszą obok Weather Report, formację fusion lat 70. W roku 1973 nagrał autorski album „Spectrum”, który do dziś pozostaje jednym z najbardziej reprezentatywnych przykładów jazz-rocka I połowy lat 70. W latach 80. Współpracował z zespołem Grateful Dead, Jackiem Bruce’em, Michałem Urbaniakiem, Gilem Evansem i Peterem Gabrielem. Przez wiele lat członkiem Jego zespołu był wybitny polski pianista Władysław „Adzik” Sendecki.
Źródeł stylu Cobhama należy szukać w muzyce etnicznej Karaibów. Charakterystycznymi cechami Jego gry są: dynamizm, żywiołowość ekspresji, skomplikowane struktury rytmiczne. Uchodzi za prekursora techniki „open handed”, polegającej na jednoczesnej grze na hi-hacie (lewą ręką) i werblu (prawą ręką), bez tradycyjnego krzyżowania rąk. W roku 2007 muzyk został sklasyfikowany na 46. Miejscu listy 50 najlepszych perkusistów rockowych wg. Stylus Magazine.

 

Data komunikatu: 2013-06-19 Pokaż metkę
Osoba publikująca: Administrator MPI
Podmiot publikujący: Krakowskie Noce 2013
Wyślij znajomemu
Dodaj do ulubionych
przeglądarka
Dodaj do:
facebook
wykop
gadu gadu
Blip
NK

Zobacz także