górne tło

Billy Cobham

Gościem specjalnym tegorocznej Nocy Jazzu będzie niekwestionowany król jazzowej perkusji, wirtuoz, lider, kompozytor, pedagog, producent Billy Cobham.

Billy Cobham wystąpi na Małym Rynku, a w jego zespole zagrają: pianista Adzik Sendecki, młody polski skrzypek Adam Bałdych i gitarzysta z Niemiec Wolfgang Schmidt.

Billy Cobham urodził się w 1944 roku w Panamie, skąd trzy lata później wraz z rodzicami przeniósł się do Nowego Jorku. Na scenie zadebiutował w wieku pięciu lat u boku swego ojca pianisty. Ukończył High School of Music.
Dostrzeżony przez Milesa Davisa, wziął udział w nagraniu epokowej „Bitches Brew” oraz  kolejnych albumów: „Live-Evil”, „A Tribute to Jack Johnson”, „On the Corner”. W zespole Milesa Davisa poznał Johna McLaughlina, wspólnie z którym założył The Mahavishnu Orchestra, najważniejszą obok Weather Report, formację fusion lat 70. W roku 1973 nagrał autorski album „Spectrum”, który do dziś pozostaje jednym z najbardziej reprezentatywnych przykładów jazz-rocka I połowy lat 70. W latach 80. Współpracował z zespołem Grateful Dead, Jackiem Bruce’em, Michałem Urbaniakiem, Gilem Evansem i Peterem Gabrielem. Przez wiele lat członkiem Jego zespołu był wybitny polski pianista Władysław „Adzik” Sendecki.
Źródeł stylu Cobhama należy szukać w muzyce etnicznej Karaibów. Charakterystycznymi cechami Jego gry są: dynamizm, żywiołowość ekspresji, skomplikowane struktury rytmiczne. Uchodzi za prekursora techniki „open handed”, polegającej na jednoczesnej grze na hi-hacie (lewą ręką) i werblu (prawą ręką), bez tradycyjnego krzyżowania rąk. W roku 2007 muzyk został sklasyfikowany na 46. Miejscu listy 50 najlepszych perkusistów rockowych wg. Stylus Magazine.

 

dolne t�o